ICEBREAKERS BLOGS
Darbs neapstājas
Strādājot no mājām, ir daudz plusu un arī savu mīnusu. Varam regulēt darba stundas, darbu padarot elastīgāku, varam pat teikt, ka nestrādājam vairs 9 to 5 darbu. Tas palīdz emocionāli vairāk atslābt un nestresot, jo paši esam lielākā kontrolē savam laikam. Liels mīnuss ir sociālā kontakta trūkums - fiziski tikties ar kolēģiem, sarunas ne par ko, pasmiešanās par jokiem un kopīgas pusdienas. Ja nevaram veidot tikšanās klātienē, zūd arī iespēja nākotnē saglabāt draudzīgas un tuvas attiecības un kas vēl - veidot jaunas attiecības.

Arī mums, festivāla rīkotāju komandai, ir iespēja izjust kā tas ir - strādāt attālināti - tādēļ katram bija iespēja pastāstīt, kā viņš tiek galā ar darbiem sociālās (fiziskās) distancēšanās laikā.
— Vai esi mainījusi savu dienas ritmu, kopš strādā attālināti? Kāds tas ir?
Māra
LU studentu Biznesa inkubators
Attālinātais darbs un būšana mājās mani ļoti daudz neietekmē, jo arī pirms tam, savā uzņēmumā, strādāju no mājām un arī tad ievēroju noteiktu darba ritmu, it īpaši no rītiem. Esmu izstrādājusi sev piemērotus ikrīta rituālus un aktivitātes, kas man palīdz fokusēties darbam un darāmajam. Dienu vienmēr sāku 6.00 no rīta, kad palasu aktuālās ziņas, nočekoju Facebook un kārtīgi pamostos. Pēc tam, no 7.00, sportoju, jo bez tā nespēju iedomāties savu ikdienu - kārtīgs workout man iedod tādu enerģiju, ka liekas, pietiks visai dienai un vēl pāri paliks; tas dod možumu un spēju koncentrēties. Pēc brokastīm ir mans laiks grāmatai un meditācijai, kas ļoti palīdz prātu ievirzīt darba ritmā, sakārtot domas un emocijas. Varu teikt, ka mans ritms īpaši nav mainījies, bet, strādājot no mājām, priecājos, ka pameditēt varu paspēt no rītiem, nevis vakarā.
Nadīna
RTU Design factory
Mans dienas ritms nav pārāk mainījies, tomēr pavērusies iespēja piepildīt katra pieauguša cilvēka sapni par īsām diendusām pusdienlaikā.
Kārlis
LU studentu Biznesa inkubators
Vēl pirms valstī sākās ārkārtas situācija, sāku celties 5 no rīta. Šis arī ļoti palīdzēja, sākoties darbam attālināti, un tā būtu lieta, ko ieteiktu pamēģināt arī citiem.

Citādi ritms nav daudz mainījies, dienas lielāko daļu veltu darba lietām universitātē, bet vakarus blakusprojektiem. Protams, tagad vairāk laika sanāk pavadīt dažādās virtuālajās sanāksmēs, kam sākumā arī vajadzēja adaptēties, jo pārslēgšanās starp tikšanās reizēm notika tikai ar dažiem klikšķiem, kamēr "vecajā" dzīvē, tev starp tikšanās reizēm vismaz sanāca izkustēties.
— Kā tu balansē starp darbu un brīvo laiku?
Māra
LU studentu Biznesa inkubators
Īpaši necenšos nodalīt darbu no mana brīvā laika (izņēmums varbūt ir sestdiena, svētdiena, kad veltu laiku sev), jo darbs man nav kaut kas atsevišķš no manas dzīves. Ja arī sanāk pastrādāt ilgāk, es sevi par to nenosodu, jo saprotu, ka to visu es daru sev un lai attīstītu sevi, iemācītos kaut ko jaunu. Man patīk, ja savu dienu varu aizpildīt produktīvi. Un vakarā iziet pastaigāties vai izbraukt ar riteni ir mana pārslēgšanās uz brīvo laiku.
Nadīna
RTU Design factory
Brīvais laiks ir tas, kas šajos apstākļos ļoti cieš, jo daudzas brīvā laika pavadīšanas iespējas šobrīd ir pārtrauktas. Tāpēc darbadienām parādījusies tendence ievilkties arvien vēlākās stundās.
Kārlis
LU studentu Biznesa inkubators
Sākumā ar šo patiesībā bija problēma, jo visu dienu sanāk pavadīt vienā vietā - dzīvoklī. Grūtāk gan ir tieši pārslēgties dienas beigās no darba pie citām lietām, tieši tā iemesla dēļ, ka tev nav jāmaina vide, kurā strādā. No rītiem gan pirms darba parasti izgāju ārā pastaigāt. To pašu centos darīt vakarā. Bet kopumā atbilde labam balansam ir laba plānošana, ja esi izplānojis dienu un to, ko ir nepieciešams izdarīt dienas laikā, tad arī zini, kad ir pienācis laiks beigt strādāt un pārslēgties uz citām lietām.
— Dienās, kad izjūti enerģijas trūkumu un nespēju fokusēties, kādi ir tavi tips and tricks, lai atgrieztos darba ritmā?
Māra
LU studentu Biznesa inkubators
Nenoliegšu, katra diena man var sagādāt daudz pārsteigumu un tā var nenoritēt tā, kā esmu iedomājusies un vēlējusies. Ir nedēļas, kad jūtu enerģijas plūdus, bet ir atkal citas, kad gribas ieritināties zem segas un nelīst ārā. Šādos brīžos man ļoti palīdz mans "to do list", kuru vienmēr veidoju iepriekšējā vakarā, pēc darba beigām. Mans tip citiem - veidot šādu sarakstu un dienās, kad izjūti enerģijas trūkumu, no darāmo darbu saraksta izdari visvieglāk paveicamos darbus. Tādā veidā - būs sajūta, ka esi strādājis un vienlaicīgi sevi nespiedīsi izdarīt to, ko emocionāli šodien nespēj izdarīt. Protams, kādi darbi paliks uz citu dienu, taču labāk darbu veikt, kad jūties emocionāli fokusējies uz to, jo tādā veidā spēsi visu izdarīt uz 200%.
Nadīna
RTU Design factory
Powernap, pastaiga, stipra kafija.
Kārlis
LU studentu Biznesa inkubators
Vēlreiz paskatīties uz dienas plānu un lietām, ko nepieciešams izdarīt. Ne visu laiku, bet citreiz strādājot izmantoju Pomodoro taimeri. Galvenais atcerēties, ka neesam mašīnas un būs dienas, kad, iespējams, izdarīsi mazāk.
— Strādājot attālināti, vai jūti, ka esi produktīvāks vai tieši otrādi? Kas pietrūkst, lai būtu produktīvāks?
Māra
LU studentu Biznesa inkubators
Produktivitāte svārstās no dienas uz dienu. Citas dienas varu gāzt kalnus un ir tāds wow!, ka gribas darīt vēl un vēl, bet citas dienas ir enerģijas trūkums un nav vēlmes nekam. Pirmais mēnesis, strādājot no mājām, gan bija grūtāks un jutu, ka produktivitāte bija nokritusies, taču kaut kā sevi spēju nofokusēt un šobrīd jūtu, ka no mājām esmu produktīvāka nekā sēžot ofisā. Ja nepieciešama atelpa no darba, varu aiziet uztaisīt sev pusdienas un šis laiks man pietiek, lai atgrieztos pie darbiem ar pilnu enerģiju. Protams, pietrūkst emocionālā un cilvēciskā komunikācija ar citiem, tikšanās klātienē ar kolēģiem. Online meetingos mēdzam parunāt arī par ārpus darba lietām, taču tā sajūta nav tāda pat, kā kontakts klātienē.
Nadīna
RTU Design factory
Ir savi plusi un mīnusi. Esmu izdarījusi vairākas darbus, kas tika atlikti tādēļ, ka ikdienas kņadā un sapulcēs nebija laika koncentrēties ilgstoši. Pietrūkst iespēja tomēr satikties ar kolēģiem, aprunāties ne tikai par darbu, bet arī vienkārši pajokoties, gatavojot kafiju vai ēdot pusdienas. Rakstiskajā un digitālajā komunikācijā daudz kas pazūd. Mums tomēr visiem vajadzīgs arī vienkāršs, cilvēcisks kontakts.
Kārlis
LU studentu Biznesa inkubators
Neesmu statistiski mērījis, vai tagad izdaru vairāk vai mazāk, bet produktīvai dienai daudz ir palīdzējis tieši šī celšanās no rīta.
— Ieteikumi un vēlējumi jaunajiem un aktīvajiem!
Māra
LU studentu Biznesa inkubators
Šis laiks ir jāizmanto, lai saskatītu iespējas visur! Laiku, ko pavadīji ceļā uz mācībām vai darbu, vari izmantot, lai sevi attīstītu, teiktu "jā" idejām, par kurām iepriekš pat neaizdomājies, vai mainītu savus ieradumus uz ko labāku.
Nadīna
RTU Design factory
Vislabākās lietas nereti rodas tieši visgrūtākajās situācijās.
Kārlis
LU studentu Biznesa inkubators
Situācija ar vīrusu, protams, ir radījusi dažādus apgrūtinājumus, bet ieteiktu fokusēties uz to, ka šobrīd mums visiem būs jāpielāgojas daudziem jauninājumiem mūsu ikdienas dzīvē, jo tas arī rada daudzas dažādas iespējas, kur nākt klajā ar savām idejām un ieviest tās realitātē. Tāpēc sekojiet tam, ko raksta industriju līderi, jautājiet saviem draugiem un paziņām par to, kā viņiem ir mainījusies ikdiena, meklējiet iespējamos risinājumus un izmantojiett iespējas, ko šobrīd piedāvā gan visi digitālie tiešsaistes pasākumi, gan arī universitātes, esiet uzņēmīgi un ieviesiet šos risinājumus dzīvē!
Māra Birzniece
2020.gada 28.maijā
Seko līdzi Icebreakers jaunumiem Facebook un pievienojies nākošajam festivālam!
Made on
Tilda